• Вхід
  • Реєстрація

Що таке астигматизм і чи є він у вас?

Що таке порушення зору?

Нині, в епоху стрімкого технічного прогресу, наші очі щодня зазнають підвищеного навантаження під час тривалої роботи за комп’ютером, при перегляді телевізора чи при керуванні автомобілем. Це є одними з головних причин втомлюваності очей навіть у людей з хорошим зором. А у людей з поганим зором очі втомлюються ще сильніше, особливо якщо їм неправильно підібрали окуляри чи контактні лінзи, або ж вони зовсім не користуються жодними засобами корекції зору.

Щоб роздивитися об’єкти вдалині чи поблизу, люди з поганим зором змушені докладати додаткових зусиль, тому вони частіше страждають від головного болю. Однак бувають ситуації, коли поганий зір не просто завдає незручності, а й може наразити на небезпеку ваше життя або життя оточуючих, наприклад, під час керування автомобілем без окулярів чи контактних лінз.

Зір відіграє вкрай важливу роль у сприйнятті навколишнього світу, адже за допомогою очей ми отримуємо 80% всієї інформації про нього. Головне завдання нашого ока не лише бачити, а й передавати до мозку максимально точну інформацію щодо побаченого, тобто максимально чітку картинку. Чітке зображення наш мозок отримує лише тоді, коли відображені від предметів промені світла, що пройшли через око, фокусуються в одній точці на сітківці ока (мал. 1).

строение глаза

Мал. 1. Фокусування променів світла на сітківці ока

Якщо за якихось причин промені на сітківці не сходяться в одну точку або фокусуються не на сітківці, то око бачить нечітко. Такий стан називається порушенням зору. Найпоширенішими порушеннями зору є короткозорість (коли людина погано бачить вдалину), далекозорість (коли людина гірше бачить зблизька), пресбіопія (вікове погіршення зору зблизька) і астигматизм (коли зображення постійно розмите або спотворене на будь-яких відстанях).

Для того, щоб людина з поганим зором могла бачити добре, потрібно допомогти оку сфокусувати промені в одній точці на сітківці. Для цього носять окуляри або контактні лінзи.

Що таке астигматизм?

Передусім слід зазначити, що астигматизм - це не хвороба.

Астигматизм - це порушення зору, при якому промені світла, що проходять через око, не фокусуються в одній точці, і тоді людина бачить об’єкти на будь-якій відстані трохи розмитими або спотвореними (розтягнутими по вертикалі чи горизонталі), навіть якщо він використовує звичайні (сферичні) окуляри або контактні лінзи.

Астигматизм, зазвичай, зустрічається у поєднанні з короткозорістю або далекозорістю. Людина з астигматизмом може відчувати дискомфорт у різних життєвих ситуаціях, починаючи з читання зблизька і закінчуючи розпізнаванням предметів вдалині.

Які причини астигматизму?

Для того, щоб промені світла фокусувалися в одній точці, ока необхідно мати ідеальну правильну сферичну (округлу) поверхню. Проте в природі абсолютно правильні сферичні предмети не зустрічаються - достатньо подивитися на кавун або апельсин. В одних людей поверхня ока більш округла, в інших - овальна. Чим більш овальну форму має поверхня ока, тим сильніше виражений астигматизм.

астигматизм

Який буває астигматизм?

Якщо поверхня ока незначно відрізняється за формою від кулі, то астигматизм може бути мінімальний (його також називають фізіологічним) і він майже не впливає на чіткість зображення предметів. Сила фізіологічного астигматизму не перевищує 0,50 діоптрії (діоптрія - це одиниця виміру оптичної сили ока, хорошому зору відповідає 0,00 або ±0,25 діоптрії). При такому незначному відхиленні від норми використання спеціальних окулярів або контактних лінз не потребується.

Близько 30% людей мають астигматизм понад 0,50 діоптрії. У такому випадку для досягнення дійсно чіткого зору необхідно використання спеціальних циліндричних окулярів або торичних контактних лінз.

Як бачить людина з астигматизмом?

При роздивлянні променистої фігури для людей з астигматизмом вертикальні і горизонтальні лінії мають неоднакову чіткість (мал. 2). При розгляданні предметів виникає розтягнутість зображення по вертикалі або горизонталі, а в деяких випадках і по діагоналі (мал. 3).

Відсутність спеціальних окулярів чи контактних лінз для астигматизму не лише призводить до нечіткості зображення, а й може стати причиною запалення країв повік (блефариту), сильного головного болю в області лоба і подальшого погіршення зору, особливо у дітей. Крім того, якщо не носити окуляри або контактні лінзи при астигматизмі, то через постійну потребу мружитися, щоб краще бачити, на лобі і в куточках очей дуже рано з’являються зморшки.

как видно при астигматизме

Мал. 2. Так бачить променисту фігуру око без астигматизму (а) і з астигматизмом (б)

Як виявити астигматизм?

З часом наш зір може змінюватися, тому необхідно проходити перевірку зору в поліклініці або салоні оптики не менше ніж один раз на рік. Тільки у кабінеті лікаря можливо точно визначити наявність та ступінь астигматизму, а також підібрати вам окуляри або контактні лінзи.

Первинним простим способом визначення наявності астигматизму є проведення тесту з променистою фігурою. Однак в кабінеті лікарів багатьох оптик є сучасні прилади, наприклад рефрактометри, які здатні точно визначити навіть мінімальний астигматизм.

Чому необхідно носити торичні окуляри або лінзи при астигматизмі?контактная линза

Щоб чітко бачити при астигматизмі, необхідно носити спеціальні окуляри зі сферо-циліндричними лінзами або торичні контактні лінзи. Окрім чіткого зору, носіння окулярів або лінз також дасть змогу усунути головний біль, спричинений напругою очей, знизити ризик запалення країв повік (блефариту) і подальшого погіршення зору.

Чому раніше лікарі нечасто рекомендували окуляри або контактні лінзи для астигматизму?

Ще декілька десятиліть тому точна діагностика астигматизму була досить нелегким процесом. Крім того, через складнощі виробництва спеціальні окулярні і контактні лінзи для астигматизму були великою рідкістю. Нині, завдяки розвитку технологій, практично в усіх салонах оптики є спеціальне обладнання, за допомогою якого точно визначити астигматизм можна за декілька хвилин. А для того, щоб люди з астигматизмом могли добре бачити, в кожній оптиці можна придбати не лише спеціальні окуляри, а й торичні контактні лінзи, які так само комфортні та зручні, як і звичайні сферичні.

Чи можна при астигматизмі використовувати звичайні сферичні окуляри або контактні лінзи?

Якщо при астигматизмі використовуються звичайні сферичні окуляри або контактні лінзи, то зображення, яке бачить око, не досягає 100%- вої чіткості. Сферичні лінзи фокусують на сітківці тільки частину променів, що пройшли через око. Але частина променів потрапляє на ділянки перед сітківкою або за нею, залишаючи зображення недостатньо чітким.

Тому при астигматизмі необхідно носити спеціальні окуляри або торичні контактні лінзи.

Які переваги використання контактних лінз при астигматизмі?

Переваги носіння контактних лінз вже оцінили мільйони людей у всьому світі:

  • На відміну від окулярів, контактні лінзи забезпечують не тільки чіткий зір, а й кращий периферичний огляд, що найбільш важливо при керуванні автомобілем.

  • Контактні лінзи не обмежують свободу рухів, адже вони не можуть зісковзнути, випадково впасти, зламатися, розбитися або запотіти. В них зручно працювати, займатися спортом або активними видами відпочинку.

  • Контактні лінзи не приховують природну красу очей і підійдуть до будь-якого стилю одягу.

Які контактні лінзи підходять людям з астигматизмом?

глаз

М’які контактні лінзи для корекції астигматизму називаються торичними. Вони дають змогу сфокусувати всі промені, що проходять через око, в одній точці на сітківці, а значить досягти 100%-вого зору.

Так, наприклад, існують контактні лінзи ACUVUE OASYS for ASTIGMATISM (Акувью Оазис для Астигматизму) і 1-DAY ACUVUE MOIST for ASTIGMATISM (Ван Дей Акувью Мойст для Астигматизму). Ці лінзи мають чудові властивості. Вони прекрасно зволожені, добре пропускають кисень та оснащені спеціальним фільтром для захисту від ультрафіолетових сонячних променів. І найголовніше, контактні лінзи ACUVUE® OASYS for ASTIGMATISM і 1-DAY ACUVUE® MOIST for ASTIGMATISM дають змогу людям з астигматизмом бачити без викривлень майже у будь-якій ситуації.

Що таке Дизайн Прискореної Стабілізації?

Дизайн Ускоренной Стабилизации

Торичні лінзи відрізняються від звичайних сферичних особливим дизайном. Для забезпечення стабільного зору необхідно, щоб лінзи завжди залишалися в правильному положенні, незалежно від того, чим ви займаєтесь: працюєте за комп’ютером, займаєтесь спортом або дивитесь телевізор, лежачи на дивані.

Особливістю дизайну лінз ACUVUE® OASYS for ASTIGMATISM і 1-DAY ACUVUE® MOIST for ASTIGMATISM є Дизайн Прискореної Стабілізації.

Такий дизайн дає змогу лінзі залишатися в правильному положенні на оці незалежно від поворотів і нахилів голови, положення тіла і руху повік, що забезпечує чіткий зір у будь- якій ситуації, тобто ви можете завжди добре бачити.

Необхідно пам’ятати, що зір кожної людини індивідуальний, і за вибором відповідних контактних лінз необхідно звернутися до лікаря в салон оптики.

Що необхідно враховувати, щоби правильно вибрати ! лінзи?

  • Зверніться до лікаря-офтальмолога для повного обстеження очей і професійної консультації.

  • Пам’ятайте: чим частіше ви змінюєте лінзи на нові, тим краще для здоров’я очей і тим вищий рівень комфорту.

  • Обирайте контактні лінзи, які підходять вашому способу життя і забезпечують вам хороший зір.

  • Обирайте марку, якості якої ви довіряєте.